Brüksel kaynakları: AB, Birleşik Krallık’taki seçimi İşçi Partisi kazansa da Brexit müzakerelerini tekrar başlatmak için acele etmeyecek

T24 Dış Haberler

Avrupa Birliği, perşembe günü Birleşik Krallık’ta yapılacak seçimlerde AB yanlısı İşçi Partisi iktidara gelse bile Brexit müzakerelerini tekrar başlatmak için acele etmeyecek. 

The Guardian’a konuşan AB kaynakları, bir iktidar değişikliğinin kendilerini memnun edeceğini söylese de Muhafazakar Parti iktidarı ile Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma sürecinde yapılan müzakerelerin bıraktığı yaraların kolay iyileşmeyeceğini söyledi. 

Kaynaklar ayrıca AB’nin şu anda Ukrayna’daki savaş ve Avrupa’da aşırı sağın yükselişi gibi öncelikli gündemleri olduğunu söyledi. 

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yakın bir üst düzey kaynak, “İnsanlar Birleşik Krallık’la ilgili iyi şeyler veya kötü şeyler düşünmüyor. Genel olarak Birleşik Krallık hakkında düşünmüyorlar” dedi. 

Bir başka üst düzey kaynak da “sıcak bir karşılama” bekleyen İşçi Partisi’ne, “Avrupa başkentlerinde Brexit için iştah yok” dedi. 

Brexit sırasında imzalanan ticaret ve işbirliği anlaşması, AB için “çok daha avantajlı” olduğu gerekçesiyle Britanyalılar tarafından eleştirilmişti. İşçi Partisi, seçimleri kazanıp iktidara geldiği takdirde müzakerelerin tekrar açılması ihtimali üzerinde duruyor. 

Birleşik Krallık’ta erken genel seçimler perşembe günü yapılacak. Anketlere göre seçimi İşçi Partisi kazanacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir