Avrupa Amerikalı şirketleri ablukaya aldı, sıradaki isim Facebook

Soruşturmanın ayrıntıları “bu haftanın sonlarında” açıklanabilir ancak Avrupalı yetkililerin “aldatıcı reklam ve siyasi içerik” konusunda endişeleri olduğu bildiriliyor.

Financial Times’a göre AB, Rusya’nın “yaklaşan Avrupa seçimlerini baltalama çabaları” ve diğer dış müdahale kampanyalarına ilişkin endişelerini de dile getirdi. AB’de haziran ayında parlamento seçimleri yapılacak. Şirketin Avrupa Dijital Hizmetler Yasası’na aykırı davrandığı tespit edilirse büyük para cezaları gelebilir.

AB yetkilileri ayrıca Meta’nın ağustos ayında CrowdTangle’ı kapatma planı konusunda da “özellikle endişeli”. Araç, içeriğin Facebook ve Instagram‘da nasıl yayıldığını incelemek için araştırmacılar ve doğruluk denetleyicileri tarafından yıllardır yaygın olarak kullanılıyor. Düzinelerce araştırmacı ve doğrulama grubu geçen ay şirkete açık bir mektup imzalayarak, aracı düzinelerce küresel seçimden önce kapatmanın dünya çapındaki seçim dürüstlüğü çabalarına “doğrudan tehdit” olacağını belirtti.

Avrupa Amerikalı şirketleri ablukaya aldı, sıradaki isim Facebook

Bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamada, “Platformlarımızdaki riskleri tanımlamak ve azaltmak için köklü bir sürecimiz var” dedi. “Avrupa Komisyonu ile işbirliğimizi sürdürmeyi ve onlara bu çalışmanın daha fazla ayrıntısını sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Başka yerlerde AB, Meta‘nın Avrupalı kullanıcılara sunulan reklamsız abonelik planı üzerinden de araştırıyor. Bir yıla kadar sürebilecek bu soruşturma, sosyal medya şirketinin kullanıcılara veri toplama kapsamı dışında kalmaları için “gerçek bir alternatif” sunmayarak Avrupa Dijital Piyasalar Yasası’nı ihlal edip etmediğini inceleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir